שאלות ותשובות

ריכזתי עבורכם שאלות ותשובות בתחום רפואת השיניים

רופא שיניים בקריות שנותן תשובות

 

 

 

 

 

 

לחצו על השאלה על מנת לקבל תשובה :

טיפולי שורש

+מדוע יש לסיים כל טיפול שורש עם כתר?
במטרה להגיע אל שורש השן ולסלק את העששת, נדרש הרופא לפגוע בשן. לרוב, טיפול שורש כרוך בהרס של כל מבנה השן החיצוני. ללא מבנה וכתר, השן תישאר חשופה לפגיעות של חיידקים. חשוב לזכור כי לאחר טיפול שורש, השן נותרת חלשה יותר. במטרה להגן עליה, מתקינים הרופאים מבנה מתאים לשחזור מראה השן ומסיימים את הטיפול עם כתר מתאים. התקנת הכתר אוטמת את האזור ומשמשת להגנה מפני חדירת חיידקים. כאשר הטיפול מבוצע בצורה הטובה ביותר, קטנים הסיכויים להתפתחות של עששת או צורך בטיפול שורש חוזר.
+האם לאחר טיפול שורש השן עדיין חשופה לפגיעות עששת?
נוכחות של חיידקים בתוך הפה היא עניין שבשגרה. לא קיים היום חומר איטום אשר מסוגל להגן על השן בצורה הרמטית מפני חדירה חוזרת של חיידקים אל מוך השן. בהתאם לכך, עושים הרופאים כל מאמץ להשתמש בחומר מילוי סתימות איכותי במהלך הטיפול, ולסיים אותו עם מבנה מתאים וכתר. שן אשר עברה טיפול שורש זקוקה להגנה של המבנה והכתר.

 

שחזורים וסתימות

+מה ההבדל בין סתימה לבנה וסתימה אפורה?
רופאי השיניים מציעים למטופלים סתימות כספות עשויות אמלגם חזק, לצד סתימות לבנות. השיקול אשר מלווה את קבלת ההחלטה הוא אסתטיקה מול חוזק. הסתימות הכסופות חזקות יותר בהשוואה לסתימות הלבנות. אך לא כדאי יהיה לבצע סתימות כסופות בשיניים קדמיות. את ההחלטה באיזו סתימה לבחור תקבלו יחד עם רופא השיניים שלכם.
+מתי יש לבצע סתימה ומתי יש לבצע טיפול שורש?
ההחלטה האם לבצע טיפול שורש או סתימה מתקבלת בהתאם לדרגת הפגיעה של העששת בשן. על פי רוב, כאשר השן כואבת, צפוי כי ישנה חדירה של עששת אל מוך השן ויש צורך בטיפול שורש. סתימות מתאימות לטיפול במקרים שטחיים של עששת. מצבים בהם החיידקים עדיין לא פרצו אל מוך השן. נציין גם כי ישנם מקרים בהם במהלך הטיפול מגלה הרופא כי לא ניתן להסתפק בסתימה ויש לבצע טיפול שורש. 

 

שיקום הפה

+חסרה לי שן בפה - מה עושים?
השתלות שיניים הן הפתרון הטוב ביותר בעבור מקרים של מחסור בשיניים בודדות. בשנים האחרונות, התפתח מאוד התחום בישראל והשתלות השיניים הפכו שגרתיות והרבה פחות מורכבות. מחסור בשן קדמית יביא עמו פגיעה אסתטית, מחזור בשן אחורית יביא עמו פגיעה באיכות הלעיסה. פנו אל רופא השיניים כבר עכשיו ותגלו כי השתלים החדשים מעניקים מראה טבעי לחלוטין. 
+מתי משתמשים בכתר?
רופא שיניים בקריות מכנה את החלק החיצוני של השן אשר מבצבץ מהחניכיים – כותרת. הכתר הוא למעשה כותרת מלאכותית. כאשר ישנה פגיעה בכותרת השן בשל עששת, טיפול שורש או חבלה, שורש השן הופך פגיע יותר. כמו כן, ישנה פגיעה אסתטית וקשה יותר ללעוס. במקרים כאלו, הרופא משחיז את השן ומרכיב כתר אשר מדמה כותרת שלמה על פי מידות אישיות. 

 

אסתטיקה והלבנה

+אחת השיניים הקדמיות שלי השחירה, מה עושים?
שן שחורה או אפורה מעידה על מוות של השן. ייתכן כי הדבר נגרם בשל חבלה או טיפול שורש. קיימים מקרים בהם רופאי השיניים אינם יכולים להסביר את התופעה. אך למזלנו, אפשר לטפל בה ולמצוא פתרון מתאים. תחילה, ינסה הרופא לטפל בבעיה בעזרת התקנה של כתר או הלבנה מקומית. הליך ההלבנה אינו כואב ועל פי רוב משיג תוצאות טובות אך זמניות. הלבנה קבועה אפשר יהיה לבצע בעזרת התקנה של ציפוי חרסינה. 
+האם הלבנת שיניים הופכת אותן לרגישות יותר?
טיפולי הלבנה חושפים את החניכיים לחומרים כימיים חזקים מאוד. על כן, רגישות בתום הטיפול מובנת לחלוטין. הרופאים אף צופים זאת. על פי רוב, הרגישות חולפת מעצמה בתוך תקופה קצרה. אין כל סיבה לדאגה, לאחר מספר שבועות הרגישות תחלוף ותוכלו ליהנות מחיוך לבן ובוהק נטולי דאגות.

 

הגיינת הפה ושיננית

+מה עושים נגד ריח רע מהפה?
שימו לב, ריח רע אשר נובע מחלל הפה הוא סממן לבעיה רפואית. על פי רוב, מדובר יהיה בעששת או מחלת חניכיים אשר דורשת טיפול. בעזרת הטיפול המתאים תוכלו לפתור את הבעיה חיש מהר. ריח רע מהפה עלול להגביל אתכם מבחינה חברתית, חבל יהיה לסבול כאשר הטיפול כה פשוט. כמו כן, דחייה של טיפולי שיניים או ניקוי עששת פשוט, יביאו להחמרה במצב הפה.
+איזו מברשת שיניים מנקה אותך הכי טוב?
אין ספק כי צחצוח תכוף של השיניים חשוב מאוד לתחזוקה נכונה של החניכיים והשיניים. את מברשת השיניים נהוג להחליף אחת למספר חודשים או שבועות. רופאי השיניים ממליצים על שימוש במברשת קטנה אשר מסוגלת לחדור אל כל החריצים ולנקות גם את החריצים הקטנים אשר בין השיניים. הדרכה בדבר טכניקות נכונות לצחצוח השיניים תוכלו לקבל אצל שיננית. 

 

רפואת חניכיים

+האם ישנו קשר בין עישון ומחלות חניכיים?
מעשנים מגלים נטייה גבוהה לפיתוח מחלות חניכיים. בעקבות זאת, בוצעו מחקרים בתחום אשר הוכיחו כי אכן ישנו קשר ישיר בין מחלות חניכיים ועישון. העשן של הסיגריות פוגע בזרימת הדם אל החניכיים והופך אותן פגיעות יותר. הדבר מעודד התפתחות מהירה יותר של מחלות חניכיים. חשוב לציין כי עישון פוגע גם בסיכויי הצלחת טיפולי השתלות שיניים. 
+מהי הארכת כותרת?
קיימים מקרים בהם במטרה להתקין כתר תקין או לבצע טיפול אורתודנטי, יש צורך בהארכת כותרת. מדובר בהליך כירורגי קל בו מבצע רופא שיניים בקריות חיתוך בחניכיים במטרה לחשוף את עצם השן. הרופא מסיר חלק קטן מהחניכיים ומעצם השן במטרה לייצור אחיזה טובה יותר לכתר. הטיפול כרוך בכאב ומתבצע תחת הרדמה מקומית. אך בתוך זמן קצר הכאבים חולפים והטיפול בא לידי ביטוי בשיניים בריאות ויפות יותר. 

 

השתלות דנטליות

+כיצד משפיע עישון על השתלות שיניים?
הרעלים אשר בסיגריות פוגעים בזרימת הדם אל החניכיים. הדבר גורם להיחלשות של אחיזת החניכיים בשן. מעשנים רבים סובלים מבעיות חניכיים ושיניים. טיפולי השתלת שיניים הופכים מורכבים יותר כאשר החניכיים אינן בריאות. כלי דם פגועים יתקשו לשקם את האזור לאחר ההשתלה. כאשר מדובר במטופל מעשן או בעל עבר של עישון, יבצע הרופא בדיקות מקיפות ויציין בפני המטופל כי העישון פוגע בסיכויי הצלחת הטיפול. 

 

רפואת שיניית לילדים

+באיזה גיל יש לגשת לראשונה לרופא שיניים?
מיד עם צמיחת השיניים הראשונות יש להתחיל בצחצוח עדין במטרה לשמור על בריאות הפה. בדיקה ראשונית אצל רופא שיניים בקריות כדאי לבצע בגיל 4. ישנם רופאי שיניים בעלי התמחות לטיפול בילדים. הקליניקות שלהם תואמות את הצרכים של הילדים. הגישה הטובה וכל המכשור מסביב, מעניקים לילדים חוויה ראשונית נעימה ונטולת פחד. 

 

לייעוץ וקביעת תורים, צור קשר עכשיו :   טלפון: 04-8719517   נייד: 050-5375485

 Contact Dr. Asaf Wolf Now: Phone: 04-8719517  Phone 2: 050-5375485